Informacje ogólne
Taki plan wycieczki, to wspaniała okazja, by za jednym razem zobaczyć trzy barwne kraje, ich stolice oraz mniej znane, ciekawe zakątki. W Słowacji odwiedzimy Bratysławę, na Węgrzech Budapeszt, a w nim jego serce – Parlament. W drodze powrotnej odpoczniemy w Hajdúszoboszló. W Rumunii zwiedzimy kilka historycznych miejsc, a w nich między innymi: region Bukowina, wypoczynek w kompleksie basenów Baile Figa, Bukareszt i Braszów. To wyjazd, podczas którego będziecie mieli możliwość wykąpania się dwukrotnie w ciepłych źródłach z właściwościami leczniczymi oraz zwiedzić miejsca warte odwiedzenia.
Plan wycieczki
Dzień 1 – Słowacja
O porannej porze przekraczamy granicę Słowacji, kierując się w stronę Bratysławy. Od tego momentu w każdym kraju, który będziemy odwiedzać obowiązuje nas zakup winiet węgierskich, słowackich, rumuńskich – potrzebnych na drogi ekspresowe oraz autostrady. Winiety najwygodniej kupić przez stronę WWW (to zapobiegnie ewentualnym trudnościom w nabyciu ich podczas trwania naszej wycieczki). Dodatkowo należy uważnie sprawdzać kategorię winiet, jaka obowiązuje nas w danym państwie. To bardzo ważna czynność, ponieważ zakup złej kategorii lub ich brak skutkuje niemałym mandatem.
W Bratysławie polecamy odwiedzić kilka następujących miejsc:
- Zamek Bratysławski
- Brama Michalska w Bratysławie
- Rynek i Stary Ratusz
- Kościół św. Elżbiety.
Bratysława jest jedną z mniej znanych stolic europejskich, a zamieszkuje ją ok. 440 000 mieszkańców. Dla zwolenników odwiedzania spokojnych miejsc / mało zatłoczonych mamy dobrą wiadomość- Bratysława jest jednym z nich. Ten przystanek w ciągu trwania trasy jest dobrym momentem, by zjeść ciepły posiłek. Na rynku znajdziecie wiele restauracji, ale też i tańszych knajpek. Cena standardowego obiadu w Bratysławie waha się w granicach 10 – 20 EUR.
Po obiedzie możemy wyruszyć w dalszą trasę w stronę Węgier.
Dzień 2 – Węgry
Po przekroczeniu granicy Węgier pamiętajmy o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego, z którymi warto się wcześniej zapoznać oraz o posiadaniu ważnych winiet.
W godzinach późnych wieczornych dojeżdżamy do okolic Budapesztu. Na jego przedmieściach lub w okolicznych wioskach polecamy zabukować sobie pierwszy nocleg. To dobre miejsce, z którego o przedpołudniowych godzinach można wyruszyć na zwiedzanie Budapesztu, który jest jedną z bardziej znanych stolic europejskich, ale i nie bez powodu, gdyż architektura tego miasta jest naprawdę zachwycająca.
Co warto zobaczyć w Budapeszcie?
- Parlament- to główny symbol i serce Węgier, z tą budowlą jest często kojarzony ten kraj. Koszt biletu na zwiedzenie całego zabytku to około 30 EUR.
- Rejs rzeką Dunaj lub spacer w pobliżu
- Linia Metra M1- druga najstarsza (zaraz po Londynie) linia metra w Europie. Wpisana na listę UNESCO.
- Bazylika św. Stefana
- Plac Bohaterów
Budapeszt oferuje wiele restauracji, w których można się posilić i zjeść pożywną obiadokolację przed dalszą drogą. Warto spróbować lokalnych przysmaków, najpopularniejszymi tutaj są zupy gulaszowe.
Po posiłku czeka nas cała noc jazdy w docelowe miejsce na Rumunii (ok. 10 godzin).
Dzień 3 – Rumunia
Przed południem dojeżdżamy na historyczne tereny Bukowina w Rumunii, a to kilka miejsc, które polecamy odwiedzić:
- obronny klasztor Moldovita (UNESCO)
- Monastyr Sucevita z cerkwią pod wezwaniem Zmartwychwstania (UNESCO)
- twierdza tronowa (ruiny zamku)
- monastyr Zamca.
Przejazd (ok. 5 godzin, 320 km) w okolice Braszowa, gdzie proponujemy drugi nocleg po męczącej jeździe i zwiedzaniu. W godzinach przedpołudniowych kontynuujemy zwiedzanie, udajemy się do Braszowa.
W Braszowie warto zobaczyć Rynek, Czarny Kościół, Mury Miejskie, Cerkiew św. Mikołaja. Najbardziej znaną tradycyjną restauracją polecaną przez turystów jest Sergiana.
4 dzień – Rumunia, Bukareszt
W godzinach wieczornych po około 2 godzinach dojedziecie do Bukaresztu. To trzeci nocleg, który proponujemy. Tu już jak wolicie- w centrum Bukaresztu, na obrzeżu lub w okolicznych wioskach- zależy od funduszu, jaki chcecie przeznaczyć na ten cel.
Bukareszt to stolica Rumunii, licznie odwiedzana przez turystów, pomimo zniszczeń, jakich miasto doznało w czasie II Wojny Światowej. W stolicy zachęcamy do odwiedzenia:
- Pałac Ludowy
- Parlament
- Bulevardul Unirii
- Monastyr Stawropolski
Dzień 5 – Rumunia, Strada Băile Figa
Po zwiedzaniu Bukaresztu przez noc (7 godzin, 530 km przez E81) odbywamy trasę do Strada Băile Figa, gdzie zaczerpniemy kąpieli w wodach mineralnych oraz solankowych ze zdrowotnymi właściwościami. Dla chętnych na terenie kompleksu znajduje się także Aquapark. Wstęp kosztuje ok. 25EUR. Turyści, którzy odwiedzili już baseny wypowiadają się, że średni czas korzystania z nich wynosi trzy godziny. Po wypoczynku udajemy się do hotelu, który zalecamy zabukować w tej samej miejscowości, co baseny lub w okolicznych wioskach.
Dzień 6 – Węgry
Z rana wyruszamy w drogę powrotną w kierunku Hajdúszoboszló (Węgry). To ok. 4,5 h (285 km). W południe dotrzemy na kompleksy basenów z leczniczą wodą. W tym miejscu możecie spędzić popołudnie, a wieczorem udać się do miasteczka, które o każdej porze (a wieczorną najbardziej) tętni życiem.
Dzień 7 – Węgry, Eger
Z Hajdúszoboszló kierujemy się do znanego Egeru (dojazd zajmie ok. 1,5 godziny, 140 km), w którym macie okazję odwiedzić winiarnie nawet z lokalnym przewodnikiem, skorzystać z degustacji win oraz zakupić je na pamiątkę.
Od przekroczenia granicy słowacko – polskiej (Barwinek) dzieli Was 270 kilometrów. Więc w ten sam dzień będziecie w Polsce – na miejscu, a nasza wycieczka objazdowa zamknie się w siedmiu dniach.
Podsumowanie
- Pamiętaj o wymaganych winietach, w odpowiednich kategoriach.
- Przestrzegaj przepisów drogowych, różnią się one w każdym kraju.
- Zadbaj o potrzebne waluty.
- Sprawdź, czy masz ważne ubezpieczenie zdrowotne.
- Zaplanuj wcześniej trasę i wszystkie noclegi po drodze.
- Zadbaj o odpowiednie wyposażenie samochodu.
Dzięki zaplanowaniu w odpowiedni sposób wycieczki objazdowej, możecie za jednym razem doświadczyć wielu kultur, wizualnych wrażeń i niezapomnianych doświadczeń!